Vlastní vyhledávání


Články - Archiv

Dobývání hradu Švihov

V sobotu 17.06.2006 se na Švihově konala mimořádná akce - dobývání hradu. Několik desítek účinkujících navodilo fantastickou atmosféru dávného středověku. Ve své divadelní hře nám ukázali, jak kvůli ženské dobýt hrad. K vidění byl pokus o zdolání hradeb pomocí žebříků, vyrážení dveří beranidlem i pomocí dobývací věže. A když všechny dobývací způsoby své doby selhaly, přispěchal na pomoc sám ďábel. Vlastní vystoupení bylo doplněno bohatým programem, kde byla mimo jiné k vidění taneční a ohnivá show. Ačkoliv diváků bylo méně než účinkujících, jednalo se o mimořádně vydařenou a zajímavou akci o čemž se můžete přesvědčit v rozsáhlé fotogalerii.

   

Dobývání hradu z pohledu vojáka - dělostřelce:
No teda !! Taková urážka. Co si paní tohoto hradu myslí, odmítnout našeho bohatého pána a dát přednost chudému utřinosovi v brnění. Však jen počkej, pomsta bude sladká. Až bude floutek mrtvý, ještě ráda se provdáš za našeho pána. I když neumí číst ani psát, řemeslu válečnému dobře rozumí a má dost, aby si mohl dovolit ty nejlepší vojáky a nejlepší zbraně. Dokladem toho jsou i dvě houfnice, ze kterých mi přikázal ostřelovat hrad, kde sídlí ty dvě hrdličky.

Sanytrníci však zle odvedli svou práci, prach je slabý a je ho málo. Po posledním výstřelu se náš pán rozhodl dobýt hrad přímým útokem s pomocí žebříků. I přes statečnost mužů a velké ztráty se však nepodařilo do hradu nikomu dostat a byli jsme nuceni ustoupit. Společně s prachaři a sanytrníky jsme sehnali prach ještě na jednu ránu, kterou jsme podpořili opětovně útočící muže s žebříky. I druhý útok však byl odražen.

Tu náš pán obrátil se o pomoc k ďáblu, který se objevil v kouři a plamenech. Za pomoc při dobytí hradu přál si však to nejdražší, co v hradu je. Pak dal naší armádě dar v podobě velké dobývací věže a bitevního démona. Démon nevzbudil v našem pánovi mnoho důvěry. Jeho zručnost v boji však překvapila i naše kapitány poté, co s ním prohráli v těžkém souboji. To nám nalilo nové síly do žil a vyrazili jsme na hrad i s obléhací věží a pustili jsme se hned na hradby. Několik našich mužů se rozeběhlo s beranidlem proti bráně, ale ani nová energie nestačila na rozražení vrat. Tak musel nastoupit démon, který pomocí čar a kouzel vstup otevřel, a my se mohli nahrnout dovnitř hradu. Podařilo se to jenom některým z nás, protože zbytek byl překvapen obránci, kteří vyběhli do protiútoku v čele s chudým ženichem. V lítém boji naši vojáci zabili celou posádku bránící se v hradu, zajali jejich nového pána a předali ho našemu hlavnímu veliteli, který s ním neměl slitování a potrestal ho smrtí za jeho opovážlivost.

Měli jsme hrad ve svých rukou a náš pán si šel pro svou sladkou odměnu. Tu však se opět objevil zplozenec pekla a žádal si svou odměnu. Byla to hradní paní, kterou chtěl za svou nevěstu a démon mu ji přivedl. Postavili jsme se na obranu práv našeho pána, ale démon nás přemohl a pokračoval v cestě ke svému temnému . Náš nemilosrdný pán tedy nechal hradní paní peklu a šel se oddávat radovánkám ve svém novém sídle. Náhle se ovšem zavřela hradní brána a ďábel poslal své monstrum pro našeho nejvyššího velitele. Už jsme nechránili čest velitele a hledali jsme bezpečný úkryt před touto stvůrou. Peklo si vzalo jak pána tak paní a my jsme mnoho dní i nocí slavili dobytí hradu a jeho pokladů.

Velkou fotogalerii doplněnou komentářem neleznete zde
Dalších 394 fotografií naleznete zde 

    
  

text: Miroslav Bobr Kredl, Petr Macák (úvod), foto: Petr Macák – 17. 06. 2006

   

reklama

TOPlist