Vlastní vyhledávání


Články - Archiv

Noční oživlé prohlídky - Švihov 2008 aneb „Císařské zálety“

Návštěva jeho veličenstva Rudolfa II. Habsburského, císaře německého, krále českého, uherského a chorvatského, patří k malým perlám v historii hradu Švihov. Informace o ní jsou však celkem kusé, znám je rok návštěvy, známa je i postava hostitele – Heralta Kavky z Říčan a ze Štěkně, znám je též důvod, proč císař pobýval od roku 1599 v nedaleké Plzni – hrůza z moru, který stihl Prahu. Jinak nám po přítomnosti císaře na hradě zbyl erb na stěně hodovní síně… a spousta možností, jak o ní vyprávět současným návštěvníkům.

Co třeba takhle: Císař přijíždí na hrad Švihov jednoho večera, ovšem při své příslovečné roztržitosti se zapomene ohlásit u pana Heralta. Aby také ne, když ho na vodní hrad přivádí touha po záletech, strach před lékaři a otravnou hraběnkou Stradovou. Jenže Švihov na přelomu 16. a 17. století není zrovna bezpečné místo k životu. Ve sklepích řádí nebezpečný alchymista diletant, hradem bloudí pomatený služebník mocností pekelných, kdesi ve zbrojnici na sebe narazili slídiví vyslanci dvou znepřátelených velmocí a co rohatej nechtěl, císařovy úmysly odhalila i hraběnka Stradová a přivezla s sebou psychopatického felčara. Z cesty za vzrušením se tak stává až příliš vzrušující císařských úprk. Těžko říct, co ho děsí více – peklo, či rozčílená hraběnka.  

Jako každý rok i loni se tedy na Švihově strašilo, zpívalo, tančilo, šermovalo a vůbec děly roztodivné věci. Pravda, historie dostala tak trochu na frak, ale nikdo se netváří, že při nočních prohlídkách jde o nějakou vědeckou rekonstrukci. Na prvním místě je vždy zábava, kontakt s publikem a také potřebná trocha akce. A toho všeho bylo k vidění vrchovatě.

Velkou fotogelerii naleznete zde

text: Vítek Schmarc, foto: Petr Macák – 14. 04. 2009

   

reklama

TOPlist