Vlastní vyhledávání


Články - Archiv

Švihov - noční oživlé prohlídky 2006

Švihov byl druhým hradem v České republice, který nabídl unikátní akci: oživené noční prohlídky; jedinečný mix divadla, šermu, tanečních vystoupení a historické exkurze. Noční prohlídky na unikátním vodním hradě se letos konaly již po osmé a po dvou letech v renesančním hávu se opět přenesly do roku 1504, kdy na hradě železnou rukou středověkého pána vládl Půta Švihovský.

Půtovské noční prohlídky mají na Švihově už letitou tradici, koneckonců příběh o krutém hradním pánu tvoří osu místních legend a nabízí bohatý materiál na zpracování. Půta z Rýzmberka byl po všech stránkách pozoruhodný a rozporuplný muž. Na jedné straně vah vzdělání vysoko nad dobovým standardem (vládl pěti světovými jazyky, byl studovaný právník z univerzity v Lipsku), závratná kariéra nejvyššího sudí koruny české, pověst spravedlivého soudce, na straně druhé zvěsti o nezměrné krutosti k poddaným. 

   

Zatímco v předchozích letech jsme Půtu podávali víceméně jako komickou figuru, kterou si po posledním záchvatu vzteku odnese do pekla čert, letos se dostalo do představení „Půtův návrat“ i trochu vážnějšího tónu a snaha hradního pána očistit od jednostranné pověsti kruťase. Nicméně nebyly by to švihovské „nočky“ bez černého humoru a lehké obhroublosti. V celkem sedmi obrazech, které byly rozmístěny po celém hradě, se tak návštěvníci krom Půty setkali i s jeho chotí Bohunkou, zmateným kořalou purkrabím, prostořekou pasačkou vepřů, hlučným osazenstvem krčmy, pánovým mouřenínem (prý prvním v českých zemích), hubatým šaškem a mnoha dalšími. Přes dvacet účinkujících opět vytvořilo skvělou atmosféru plnou vtipu i vůně zašlých časů. Tři víkendy po sobě se na Švihově tančilo, klelo, fackovalo i rozumovalo k pobavení téměř tří a půl tisíc návštěvníků…   

A napřesrok podeváté a nepochybně zase o kus lépe a zábavněji…

   

 Velkou fotogalerii (800x533) neleznete zde

text: Vítek Schmarz, foto: Petr Macák – 02. 09. 2006

   

reklama

TOPlist